جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فراوانی چشمه‌های آب گرم و سرد معدنی در بخش‌های مختلف استان آذربایجان شرقی قرار دارد. مهم‌ترین چشمه‌های این استان در شهرهای کندوان، مراغه، شبستر، چاراویماق، ورزقان، هریس، هشترود، کلیبر، عجب‌شیر، تبریز، آذرشهر، سراب و بستان آباد وجود دارند. تعداد 149 چشمه در بخش سراب و بستان‌آباد و 141 چشمه در بخش تبریز و آذرشهر قرار گرفته‌اند. در ادامه با ما همراه باشید تا با بهترین چشمه های آب گرم آذربایجان شرقی آشنا شوید.

چشمه آب معدنی و آب گرم آذربایجان شرقی

1. چشمه آب گرم گرگه آذربایجان شرقی

این چشمه آب گرم که یکی از بهترین چشمه های آب گرم آذربایجان شرقی در غرب روستای گرگه و در مسیر تبریز به بستان آباد قرار دارد. دارای دمای 22 درجه سانتی‌گراد است و به صورت جوشان از زمین خارج می‌گردد. عوامل تشکیل این چشمه را می‌توان گسل‌های اصلی تبریز و گسل‌های کوچک دیگری دانست که در این محدوده وجود دارند. گسل‌های اصلی تبریز با راستای شمال غرب – جنوب شرق از قسمت شمالی این چشمه می‌گذرد. آب این چشمه در ردیف آب‌های کلروسدیم و سولفات کلسیم قرار دارد و برای مصرف کشاورزی نیز به کار می‌رود.

چشمه آب گرم گرگه آذربایجان شرقی

2. چشمه آب گرم لیقوان آذربایجان شرقی

برای رفتن به این چشمه آب گرم باید مسیر تبریز تا روستای سفیدخانه را طی کنید. از آنجا تا چشمه آب گرم لیقوان حدود 7 کیلومتر فاصله دارد. عامل تشکیل این چشمه آتشفشان سهند است و آب آن از شکاف‌های سنگ‌های آتشفشان خارج می‌گردد. دمای آب این چشمه حدود 32 درجه سانتی‌گراد است و دارای آب‌های کلروسدیم و سولفات کلسیم ولرم می‌باشد و از بهترین چشمه های آب گرم آذربایجان شرقی شمرده می شود.

در محل این چشمه، یک حوضچه مصنوعی به ابعاد 6 * 6 متر و عمق 120 سانتی‌متر ساخته شده است و اطراف آن با یک دیوار محصور شده است. این چشمه آب گرم از جاذبه‌های گردشگری محلی است که مسافران و گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.

چشمه آب گرم لیقوان آذربایجان شرقی

3. چشمه آب گرم حمام آذربایجان شرقی

این چشمه آب گرم در مسیر جاده اهر به کیلبر قرار دارد. عامل تشکیل این چشمه گسلی در راستای شمال غربی – جنوب شرقی می‌باشد و آب آن از شکاف‌های سنگ‌های آتشفشانی به زمین خارج می‌شود. در اطراف این چشمه یک استخر ساخته شده است و با دیواری احاطه شده است. آب این چشمه در ردیف آب‌های سولفات و کلروره همراه با کاتیون‌های مختلف قرار می‌گیرد.

این چشمه آب گرم از جاذبه‌های گردشگری منطقه است که با استفاده از مسیر جاده‌ای آسان قابل دسترسی است و محلی مناسب برای استراحت و آب‌گرم‌کنی مسافران و گردشگران می‌باشد.

 چشمه آب گرم حمام آذربایجان شرقی

4. چشمه آب گرم قلعه کندی آذربایجان شرقی

در بخش شمال غربی، چشمه آب گرم حمام، چشمه‌ای با نام کندی وجود دارد. این چشمه دارای دمای 45 درجه سانتی‌گراد است و آب آن از شکاف‌های سنگ‌های آذرین ائوسن خارج می‌گردد. علت تشکیل این چشمه نیز به دلیل گسلی با راستای شمال غرب – جنوب شرق است. آب این چشمه در ردیف آب‌های سولفات و کلروره همراه با کاتیون‌های مختلف و گرم قرار می‌گیرد.

این چشمه آب گرم به دلیل قرار گرفتن در منطقه گردشگری و جنگل‌های ارسباران، گردشگران زیادی از کشورهای ایران، آذربایجان، ارمنستان و نخجوان را به سمت خود جذب می‌کند. این مکان یک مقصد پرطرفدار برای استراحت و آب‌گرم‌کردن میان طبیعت زیبا و محیط آرام و آرامش‌بخش است و باعث می‌شود توریست‌ها از مناطق اطراف و طبیعت دست نخورده استفاده کنند.

چشمه آب گرم قلعه کندی آذربایجان شرقی

5. چشمه آب گرم متعلق آذربایجان شرقی

چشمه آب گرم متعلق یکی از مهم‌ترین و بهترین چشمه های آب گرم آذربایجان شرقی است که در کلیبر و در مسیر جاده کلیبر به آبش احمد قرار دارد. به همین دلیل به آن چشمه ی آبش احمد نیز گفته می‌شود. این چشمه در بخش شرقی جاده قرار داشته و آب آن از طریق لوله‌های سیمانی به فاصله 200 متری غرب جاده هدایت شده و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. دمای این چشمه آب گرم متعلق 60 درجه سانتی‌گراد است و آب آن از شکاف‌های سنگ‌های آتشفشانی ائوسن از زمین خارج می‌گردد.

چشمه آب گرم متعلق در سازمان جهانی یونسکو به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری جنگل‌های ارسباران به ثبت رسیده و گردشگران بسیاری برای بهره‌بردن از خواص درمانی به این منطقه می‌آیند. جهت رفاه حال گردشگران و بهره‌برداری بهینه از این چشمه، آب معدنی این بخش مکانیزه شده و به عنوان بزرگترین مجتمع آب درمانی شهرستان کلیبر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چشمه آب گرم متعلق آذربایجان شرقی

6.چشمه آب گرم تاپ تاپان آذربایجان شرقی

چشمه آب گرم تاپ تاپان در جاده تبریز به مراغه و در 5 کیلومتری آذرشهر واقع شده است. آب این چشمه در یک حوض طبیعی جمع می‌شود و کانال‌هایی نیز در اطراف آن به وجود آمده است. وجود مقادیر زیاد گاز دی‌اکسید کربن در آب این چشمه بیان‌کننده‌ی منشا عمیق آب بوده و ارتباط آن با آتشفشان سهند را نشان می‌دهد. آب این چشمه در دسته‌ی آب‌های معدنی بیکربناته کلسیک و منیزیم گازدار و آهن‌دار سرد می‌باشد که از خواص درمانی آن می‌توان به افزایش گلبول‌های قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذیه و رشد اشاره کرد. این چشمه جزو بهترین چشمه های آب گرم آذربایجان شرقی است. آب این چشمه در ردیف آب‌های کربنات کلسیم ولرم قرار دارد و دمای آن نیز 23 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

چشمه آب گرم تاپ تاپان آذربایجان شرقی

7. چشمه آب گرم آبرس آذربایجان شرقی

چشمه آب گرم آبرس در شمال‌غرب شهرستان سراب و در شرق روستای آبرس در داخل رودخانه هندوره بصورت جوشان از زمین خارج می‌شود و دمای آب این چشمه 29 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. اطراف چشمه از سنگ‌های آتشفشانی بوده و عامل تشکیل چشمه به احتمال زیاد آتشفشانی است. آب چشمه با آب رودخانه مخلوط شده و حرارت آب چشمه پائین می‌آید. این چشمه در ردیف آب‌های کلرورسدیم و سولفات کلسیم ولرم قرار دارد.

چشمه آب گرم آبرس آذربایجان شرقی

8. چشمه آب گرم صوفیان آذربایجان شرقی

با حرکت از صوفیان به سمت مرند، پس از طی حدود چهارونیم کیلومتر، در کنار یک تپه از چند محل آب گازداری خارج شده و با توجه به کم بودن میزان آب، به تدریج به سمت دامنه تپه سرازیر می‌گردد. مظهر بزرگ‌تر باعث به وجود آمدن یک حوضچه‌ی طبیعی در آن محل شده است. آب این چشمه از نوع آب‌های معدنی هیپرکلروره و بیکربناته مخلوط و سولفاته کلسیک گازدار و آهن‌دار بوده و دمای آن نیز 16 درجه سانتی‌گراد و سرد می‌باشد و جزو بهترین چشمه های آب گرم آذربایجان شرقی می باشد. مزه‌ی آب معدنی این چشمه بسیار شور است.

چشمه آب گرم صوفیان آذربایجان شرقی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *